Šperky a  diamanty lab-grown

Laboratorně vytvořené diamanty jsou technologickým výrobkem. Laboratorní diamanty jsou již nyní dostupné téměř ve všech velikostech. Od velmi drobných diamantů (1 mm a menší) až po veliké 10ct diamanty. Ty drobnější se skvěle hodí například do zlatého přívěsku, který by  jste  rádi darovali dceři k narozeninám. Naopak větší laboratorní diamanty se používají pro zlaté prsteny, jak snubní tak i zásnubní. Stejně tak dobře poslouží pro výrobu krásných zlatých náušnic se laboratorními diamanty.

Laboratorní diamanty neboli lab-grown diamanty mají řadu výhod. Kromě toho, že jsou šetrnější k životnímu prostředí a na jejich získání není potřeba využít ničivou sílu hlubinné těžby, jsou uměle pěstované diamanty výsledkem společensky odpovědné práce. Nelpí na nich podezření z násilí na lidech ani porušování lidských práv.

Laboratorně pěstované diamanty (tzv. lab-grown) mají třpyt a brilanci stejnou jako přírodní kameny. Jsou identické nejen po optické stránce, ale mají naprosto shodné fyzikální i chemické vlastnosti jako přírodní kameny.

Rozdíl mezi přírodními a laboratorními diamanty lze rozpoznat pouze za pomoci velmi drahého laboratorního vybavení.

Jejich cena je zhruba o 30 % nižší.

Všechny laboratorně vyrobené diamanty se mohou pyšnit nejvyšší kvalitou 2a, kterou má pouze 1 % přírodních diamantů. Patří mezi ně legendární diamanty Cullinan, Elizabeth Taylor nebo Kohinoor.

Laboratorní diamanty se vyrábí dvěma způsoby - Metodou CVD (Chemical Vapor Deposition), při které vzniká chemická depozice plynné fáze vodíku a metanu a metodou HPHT (High-pressure High-temperature), která při výrobě využívá vysokou teplotu i tlak. Díky těmto metodám vznikají dokonalé diamanty bez jakéhokoliv barevného nádechu. Takový diamant je označen jako alfa a je zcela k nerozeznání od přírodního diamantu.